bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 13 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 1504

Wyjątkowy konkurs ukaże zmiany, jak zaszły w mieście przez 50 lat

Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia, Fundacja Zróbmy.To oraz #PozytywnieZaangażowani zapraszają do udziału w Konkursie Fotograficznym „Bielsko-Biała - zobacz dwa razy”.

Wyjątkowy konkurs ukaże zmiany, jak zaszły w mieście przez 50 lat
Wyjątkowy konkurs ukaże zmiany, jak zaszły w mieście przez 50 lat · fot. #PozytywnieZaangażowani


Celem konkursu jest ukazanie zmian, jakie zaszły w Bielsku-Białej w minionych pięćdziesięciu latach z perspektywy mieszkańców. Zamiarem organizatorów jest pozyskanie i prezentacja historycznych i współczesnych fotografii ukazujących różne oblicza i obiekty Bielska-Białej przynajmniej pięćdziesiąt lat temu i współcześnie.

Odmienność konkursu polega na tym, że dopuszczone do niego zostaną tylko pary zdjęć, z których jedno (archiwalne) przedstawia osobę (osoby) sfotografowane na terenie Bielska-Białej do roku 1971 włącznie, a drugie (współczesne) - tę samą osobę (osoby) lub inną osobę (osoby) sfotografowane w tym samym miejscu w roku 2021. Ta zasada pozwoli spojrzeć na miasto oczami zwykłych mieszkańców i zobaczyć ich na tle różnych miejsc i obiektów Bielska-Białej. Jednocześnie otwiera ono konkurs dla osób przechowujących w albumach zdjęcia nie o charakterze pocztówkowym, czy oficjalnie dokumentacyjnym, ale pamiątkowym i rodzinnym.

W konkursie ważna będzie wierność odtworzenia kadru zdjęcia archiwalnego na zdjęciu współczesnym. A to dlatego, że wykorzystując nadesłane zdjęcia, młodzież z Fundacji Zróbmy.to przygotuje prezentację multimedialną przenikających się fotografii historycznej ze współczesną. Przesłane na konkurs zdjęcia nie tylko utworzą unikatową galerię i wzbogacą Kalendarz Beskidzki. Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia udostępni je do wykorzystania w publikacjach poświęconych miastu.

Wyjątkowy konkurs ukaże zmiany, jak zaszły w mieście przez 50 lat
Wyjątkowy konkurs ukaże zmiany, jak zaszły w mieście przez 50 lat · fot. #PozytywnieZaangażowani


Konkurs objął honorowym patronatem Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. Życząc sukcesu inicjatywie, prezydent wyraził przekonanie, że „nadesłane na konkurs fotografie staną się ciekawym podsumowaniem zmian, jakie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat zaszły w naszym mieście i w nas - jego mieszkańcach”.

Komisja konkursowa przyzna nagrody i wyróżnienia w łącznej wysokości 2 000 złotych, w tym nagrodę główną o wartości 500 złotych. W rozstrzygnięciach jury będzie kierować się nie tylko tożsamością miejsca wykonania konkursowego zdjęcia współczesnego z archiwalnym i wiernością odtworzenia kadru, ale też unikatowością i wartością historyczną fotografii.

Za teren Bielska-Białej organizatorzy przyjęli obszar leżący w obecnych granicach administracyjnych miasta. Udział w Konkursie jest bezpłatny. Ma on charakter otwarty. Szczegóły i regulamin można poznać na stronie www.redakcjabb.pl. Tam też umieszczony jest krótki film instruktażowy.

mp / bielsko.info, źródło: Materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.